Grad Ivanec ne odstupa od svoje borbe protiv otvaranja kamenoloma na Ivančici te, vezano uz to, zaštitu građana, prirode, ekoloških staništa i podzemnih izvora vode.
Potvrđuje to i podatak da je Grad jučer u Javno savjetovanje, koje je Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije otvorilo o Zakonu o proglašenju Parka prirode „Zagorske gore“, uputio više primjedbi i prijedloga, a svi su, sažeto, fokusirani na dva glavna zahtjeva.
Zahtjevi Grada Ivanca
Prvo, s obzirom na to da se lokacija Siljevec zasad još uvijek vodi samo kao istražni prostor, a ne eksploatacijsko polje, Grad Ivanec traži da se u prijedlog Zakona uvrsti odredba o obustavljanju svih tekućih aktivnosti, postupaka i već odobrenih zahvata za istraživanje mineralnih sirovina unutar granica budućeg Parka prirode.
-Što se tiče eventualnih naknada štete koje bi zbog obustave pretrpjele pojedine tvrtke koje su već započele s aktivnostima na istraživanju mogućnosti eksploatacije mineralnih sirovina na Siljevcu, smatramo da su financijski iznosi (koje bi trebala pokriti država) zanemarivi u odnosu na golem negativan utjecaj i nepopravljive i trajne štete koje bi otvaranje kamenoloma na Ivančici proizvelo za ljude i sav živi svijet – izjavio je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić.
Bez kamenoloma u zaštićenom području
Drugo, u cilju zaštite građana Grada Ivanca, a ponajprije Ivanečke Željeznice i Željeznice te susjednih mjesta, kao i zaštite Ivančice, njene flore i faune te velikog broja izvorišta pitke vode kojima se opskrbljuje lokalno stanovništvo, Grad Ivanec traži da se u Zakon uvrsti odredba kojom se „propisuje da unutar granica zaštićenog područja Parka prirode i to od županijske ceste ŽC 2107 (Završje Podbelsko – Podrute) do državne ceste DC 35 (Varaždin – Lepoglava – Švaljkovec), nije dozvoljeno otvaranje novih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina (izuzev već aktivnih kamenoloma)“.
- Predlažemo da se ova odredba ugradi u tekst prijedloga Zakona, čime bi se osiguralo da se na jasan i nedvosmislen način kroz pravni okvir definira namjera zakonodavca da unutar Parka prirode nije dozvoljeno otvaranje novih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina. Jasno je da bi otvaranje kamenoloma unutar područja predloženog za zaštitu bilo konfliktno u odnosu na samu definiciju parka prirode! I to je ono što ističemo, dokazujemo i protiv čega se borimo već tri godine, a to je da kamenolomu nema mjesta u Parku prirode – naglašava Batinić.
Proizlazi to i iz same definicije parka prirode, koji je Zakonom definiran kao „prostorno područje velike bio- i georaznolikosti, s vrijednim ekološkim obilježjima te naglašeno krajobraznim i kulturno-povijesnim vrijednostima“.
Do danas bez odgovora države na peticiju građana
Nadalje, Grad Ivanec je u Javnom savjetovanju podsjetio da je u razdoblju od 20. kolovoza do 11. listopada 2022. godine organizirao provedbu peticije, koja je rezultirala s prikupljenih 9.697 potpisa građana protiv otvaranja kamenoloma na području budućeg Parka prirode.
O provedenim aktivnostima i stavu građana obaviješteno je tadašnje Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, a s istim su upoznati i Vlada RH (premijer A. Plenković), Hrvatski sabor (predsjednik G. Jandroković), Varaždinska županija (župan A. Stričak) te Krapinsko-zagorska županija (župan Ž. Kolar), a nakon toga i nova ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije M. Vučković.
Ni od jedne od ovih institucija Grad Ivanec do danas nije dobio nikakvo očitovanje niti dopis po pitanju zahtjeva građana izraženih u peticiji.
Javno savjetovanje o Zakonu o proglašenju Parka prirode „Zagorske gore“ traje do 14. travnja. Zahtjevima, primjedbama i prijedlozima upućenim u savjetovanje Grad nastavlja borbu protiv otvaranja kamenoloma na Ivančici, smatrajući nedopustivim da se u obuhvatu budućeg Parka prirode ili bilo gdje na Ivančici otvara novi kamenolom te da se prljavom industrijom uništavaju priroda i život domicilnom stanovništvu te opasno ugrožavaju podzemni izvori vode.